FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5250-3.3BMM
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5250-3.3BMM
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA, 150mA 10-MSOP
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V, 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 50dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 10-MSOP
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA, 150mA 10-MSOP