FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5252-1.8YM5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5252-1.8YM5
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8176
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5The best way to save cost in purchasing electronic com
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max) 200 µA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5