FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5253-2.8YC5-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5253-2.8YC5-TR
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2234
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SC-70-5
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Series Teeny™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Current - Supply (Max) 150 µA
PSRR 70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-70-5
Base Product Number MIC5253
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SC-70-5