FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5256-3.3YM5TR
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5256-3.3YM5TR
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4656
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5The best way to save cost in purchasing electronic com
Supplier Device Package SOT-23-5
Standard Package 740
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable, Error Flag
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5