FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5302-1.8YMT
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5302-1.8YMT
  • Package: 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 141
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1.2x1.6)The best way to save cost in purchasing elec
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package 4-TMLF® (1.2x1.6)
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
PSRR 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1.2x1.6)