FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5309-1.8YMT
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5309-1.8YMT
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-TMLF® (1.6x1.6)The best way to save cost in purchasing elec
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.6x1.6)
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Current - Output 300mA
PSRR 90dB ~ 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-TMLF® (1.6x1.6)