FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5317-1.2YD5-T5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5317-1.2YD5-T5
  • Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4847
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C