FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5318-1.5YD5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5318-1.5YD5
  • Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5The best way to save cost in purchasing electronic co
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package TSOT-23-5
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)