FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5319-2.9YML
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5319-2.9YML
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (2x2)The best way to save cost in purchasing electron
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (2x2)