FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5319-3.3BML-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5319-3.3BML-TR
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6825
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (2x2)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package 6-TMLF® (2x2)
Base Product Number MIC5319
RoHS Status RoHS non-compliant
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (2x2)