FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5320-46MYMT-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5320-46MYMT-TR
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2122
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA, 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6)
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V, 4.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA, 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 190 µA
PSRR 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.6x1.6)
Base Product Number MIC5320
RoHS Status ROHS3 Compliant
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA, 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6)