FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5325-1.5YMT
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5325-1.5YMT
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 6-TMLF® (2x2)The best way to save cost in purchasing electron
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 400mA
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
PSRR 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 6-TMLF® (2x2)