FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5366-2.6YMT-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5366-2.6YMT-TR
  • Package: 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3075
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1x1)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1)
Base Product Number MIC5366
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1x1)