FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5504-2.2YMT-T5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5504-2.2YMT-T5
  • Package: 4-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2428
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 65 µA
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 4-TDFN (1x1)
Base Product Number MIC5504
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)