FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC68200-1.8YML
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC68200-1.8YML
  • Package: 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1389
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 10-MLF® (3x3)The best way to save cost in purchasing electronic
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V or Tracking
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 15 mA
PSRR -
Control Features Enable, Power On Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max) 80 mA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 10-MLF® (3x3)