FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC68400-1.5YML TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC68400-1.5YML TR
  • Package: 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4836
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 16-MLF® (4x4)
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V or Tracking
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A
Current - Output 3A
PSRR -
Control Features Enable, Power On Reset, Power Sequencing
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
Supplier Device Package 16-MLF® (4x4)
Base Product Number MIC68400
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 16-MLF® (4x4)