FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC69151-1.8YML
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC69151-1.8YML
  • Package: 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 10-MLF® (3x3)The best way to save cost in purchasing electroni
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Supplier Device Package 10-MLF® (3x3)
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 20 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max) 35 mA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 10-MLF® (3x3)