FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC69301-1.2YME
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC69301-1.2YME
  • Package: 8-SOIC (0.154
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 8-SOIC-EPThe best way to save cost in purchasing electronic compo
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
PSRR -
Control Features Enable, Error Flag
Protection Features Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max) 75 mA
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 8-SOIC-EP