FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC79050-4.2BMM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC79050-4.2BMM
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1297
  • Bulk purchase price:
  • Description: Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
Series -
Package Bulk
Product Status Discontinued at /
Battery Chemistry Lithium Ion
Number of Cells 1
Current - Charging Constant, Pulsed
Programmable Features -
Fault Protection Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Charge Current - Max -
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 16V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)