MM74C150N - onsemi Logic - ICONE-chip,IntegrationCircuit , Semiconductor Distributors, IC Chips
Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MM74C150N
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: MM74C150N
  • Package: 24-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2144
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 1 x 16:1 24-PDIP
Parameters
Product Status Obsolete
Type Multiplexer
Circuit 1 x 16:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 40mA, 40mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 3V ~ 15V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP (0.600", 15.24mm)