Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MMRF1050HR6
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: MMRF1050HR6
  • Package: SOT-979A
  • Stock: 7221
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 100 mA 850MHz ~ 950MHz 21.3dB 1050W NI-1230-4H
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS (Dual)
Configuration 2 N-Channel
Frequency 850MHz ~ 950MHz
Gain 21.3dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) 1µA
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 1050W
Voltage - Rated 105 V