Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF101BN
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: MRF101BN
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 80
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 21.1dB 115W TO-220-3
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Technology LDMOS
Frequency 1.8MHz ~ 250MHz
Gain 21.1dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) 10µA
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 115W
Voltage - Rated 133 V
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number MRF101
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 21.1dB 115W TO-220-3