Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF150MP
  • Manufacturer: MACOM Technology Solutions
  • Product NO: MRF150MP
  • Package: 211-11, Style 2
  • Stock: 3013
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 250 mA 5MHz ~ 150MHz 17dB 150W 211-11, Style 2
Parameters
Mfr MACOM Technology Solutions
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology N-Channel
Configuration N-Channel
Frequency 5MHz ~ 150MHz
Gain 17dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) 16A
Noise Figure -
Current - Test 250 mA
Power - Output 150W
Voltage - Rated 125 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case 211-11, Style 2
Supplier Device Package 211-11, Style 2
Base Product Number MRF150
RF Mosfet 50 V 250 mA 5MHz ~ 150MHz 17dB 150W 211-11, Style 2