FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF24G300HSR5
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: MRF24G300HSR5
  • Package: NI-780S-4L
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 153
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 48 V 2.4GHz ~ 2.5GHz 15.3dB 300W NI-780S-4L
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET
Configuration 2 N-Channel (Dual)
Frequency 2.4GHz ~ 2.5GHz
Gain 15.3dB
Voltage - Test 48 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Power - Output 300W
Voltage - Rated 125 V