FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF300AN
  • Manufacturer: NXP Semiconductors
  • Product NO: MRF300AN
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2724
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 28.2dB 300W TO-247-3
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
Technology LDMOS
Frequency 27MHz ~ 250MHz
Gain 28dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Power - Output 300W
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Supplier Device Package TO-247
Base Product Number MRF300
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 28.2dB 300W TO-247-3