FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF300BN
  • Manufacturer: NXP Semiconductors
  • Product NO: MRF300BN
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 8262
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 20.4dB 300W TO-247-3
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration N-Channel
Frequency 1.8MHz ~ 250MHz
Gain 20.4dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) 10µA
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 300W
Voltage - Rated 133 V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Supplier Device Package TO-247-3
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 20.4dB 300W TO-247-3