Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF6S18100NBR1
  • Manufacturer: Freescale Semiconductor
  • Product NO: MRF6S18100NBR1
  • Package: TO-272BB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 25
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 900 mA 1.99GHz 14.5dB 100W TO-272 WB-4
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology LDMOS
Frequency 1.99GHz
Gain 14.5dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 900 mA
Power - Output 100W
Voltage - Rated 68 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-272BB
Supplier Device Package TO-272 WB-4
Base Product Number MRF6
RF Mosfet 28 V 900 mA 1.99GHz 14.5dB 100W TO-272 WB-4