Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF6V2150NBR1
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: MRF6V2150NBR1
  • Package: TO-272BB
  • Stock: 4520
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 450 mA 220MHz 25dB 150W TO-272 WB-4
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Technology LDMOS
Configuration N-Channel
Frequency 450MHz
Gain 25dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 450 mA
Power - Output 150W
Voltage - Rated 110 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-272BB
Supplier Device Package TO-272 WB-4
RF Mosfet 50 V 450 mA 220MHz 25dB 150W TO-272 WB-4