FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF7S18170HR3
  • Manufacturer: Freescale Semiconductor
  • Product NO: MRF7S18170HR3
  • Package: SOT-957A
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 25
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 1.4 A 1.805GHz ~ 1.88GHz 17.5dB 50W NI-880H-2L
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology LDMOS
Frequency 1.81GHz
Gain 17.5dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 1.4 A
Power - Output 50W
Voltage - Rated 65 V