FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRF8P29300HR6
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: MRF8P29300HR6
  • Package: NI-1230
  • Stock: 5722
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 30 V 100 mA 2.9GHz 13.3dB 320W NI-1230
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration Dual
Frequency 2.9GHz
Gain 13.3dB
Voltage - Test 30 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 320W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case NI-1230
Supplier Device Package NI-1230
Base Product Number MRF8P29300
RF Mosfet 30 V 100 mA 2.9GHz 13.3dB 320W NI-1230