Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MRFE6VP5300GNR1
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: MRFE6VP5300GNR1
  • Package: TO-270BB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 78
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 600MHz 27dB 300W TO-270 WB-4 Gull
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration Dual
Frequency 1.8MHz ~ 600MHz
Gain 27dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 300W
Voltage - Rated 133 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-270BB
Supplier Device Package TO-270 WB-4 Gull
Base Product Number MRFE6
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 600MHz 27dB 300W TO-270 WB-4 Gull