Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSASC75W100FV/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSASC75W100FV/TR
  • Package: ThinKey™4
  • Stock: 4509
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 100 V 75A Surface Mount ThinKey™4
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 75 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case ThinKey™4
Supplier Device Package ThinKey™4
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Diode 100 V 75A Surface Mount ThinKey™4