Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSC025SMA120B
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSC025SMA120B
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 120
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 103A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 103A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 232 nC @ 20 V
Vgs (Max) +25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3020 pF @ 1000 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number MSC025
N-Channel 1200 V 103A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247-3