FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSC030SDA070B
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSC030SDA070B
  • Package: TO-247-2
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3786
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 700 V 60A Through Hole TO-247
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 30 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 700 V
Capacitance @ Vr, F 1200pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Base Product Number MSC030
Diode 700 V 60A Through Hole TO-247