FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSC050SDA120S
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSC050SDA120S
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4874
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 1200 V 50A Surface Mount D3PAK
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 50A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package D3PAK
Operating Temperature - Junction -
Base Product Number MSC050
Diode 1200 V 50A Surface Mount D3PAK