Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSCDC100A70D1PAG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSCDC100A70D1PAG
  • Package: Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8581
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Series Connection 700 V 100A Chassis Mount Module
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Box
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 100 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 700 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package D1P
Base Product Number MSCDC100
Diode Array 1 Pair Series Connection 700 V 100A Chassis Mount Module