FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSCSM120DUM11T3AG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSCSM120DUM11T3AG
  • Package: Module
  • Stock: 4915
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 1200V (1.2kV) 254A (Tc) 1067W (Tc) Chassis Mount SP3F
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual) Common Source
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 254A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.4mOhm @ 120A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 696nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9060pF @ 1000V
Power - Max 1067W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package SP3F
Base Product Number MSCSM120
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 254A (Tc) 1067W (Tc) Chassis Mount SP3F