FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSCSM120HM31CT3AG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSCSM120HM31CT3AG
  • Package: Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1507
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 1200V (1.2kV) 89A (Tc) 395W (Tc) Chassis Mount SP3F
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 4 N-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 89A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 232nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3020pF @ 1000V
Power - Max 395W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package SP3F
Base Product Number MSCSM120
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 89A (Tc) 395W (Tc) Chassis Mount SP3F