FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSCSM120SKM31CTBL1NG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSCSM120SKM31CTBL1NG
  • Package: Module
  • Stock: 27
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 79A 310W Chassis Mount
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 79A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 232 nC @ 20 V
Vgs (Max) +25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3020 pF @ 1000 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 310W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package -
Package / Case Module
Base Product Number MSCSM120
N-Channel 1200 V 79A 310W Chassis Mount