Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSCSM70TAM19T3AG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MSCSM70TAM19T3AG
  • Package: Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4057
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 700V 124A (Tc) 365W (Tc) Chassis Mount
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 6 N-Channel (Phase Leg)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 124A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 215nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500pF @ 700V
Power - Max 365W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Base Product Number MSCSM70
Mfr Microchip Technology
Mosfet Array 700V 124A (Tc) 365W (Tc) Chassis Mount