Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSP430A018IPN
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: MSP430A018IPN
  • Package: 80-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3692
  • Bulk purchase price:
  • Description: MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 80-LQFP (12x12)
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series MSP430x4xx
Package Tray
Product Status Active
Core Processor MSP430
Core Size 16-Bit
Speed 8MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 48
Program Memory Size 60KB (60K x 8 + 256B)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-LQFP
Supplier Device Package 80-LQFP (12x12)
Base Product Number MSP430A018
MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 80-LQFP (12x12)