FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MSP430G2121IRSA16R
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: MSP430G2121IRSA16R
  • Package: 16-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3220
  • Bulk purchase price:
  • Description: MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series MSP430G2xx
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor MSP430 CPU16
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, SPI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 10
Program Memory Size 1KB (1K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Base Product Number MSP430G2121
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)