Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MTB50P03HDL
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: MTB50P03HDL
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5769
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 50A (Tc) Surface Mount D²PAK
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 25A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number MTB50
P-Channel 30 V 50A (Tc) Surface Mount D²PAK