Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MTD6501D-LC1
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MTD6501D-LC1
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3945
  • Bulk purchase price:
  • Description: Motor Driver DMOS PWM 10-MSOP
Parameters
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Motor Type - Stepper -
Motor Type - AC, DC Brushless DC (BLDC)
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output Configuration Half Bridge (3)
Interface PWM
Technology DMOS
Step Resolution -
Applications Fan Motor Driver
Current - Output 500mA
Voltage - Supply 2V ~ 14V
Voltage - Load 2V ~ 14V
Operating Temperature -30°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)