Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MTM982400BBF
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • Product NO: MTM982400BBF
  • Package: 8-SMD, Flat Lead
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2822
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 7A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SO8-F1-B
Parameters
Mfr Panasonic Electronic Components
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1750 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SO8-F1-B
Package / Case 8-SMD, Flat Lead
N-Channel 40 V 7A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SO8-F1-B