Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
N74F112D,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: N74F112D,602
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2385
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Standard Package 50
Manufacturer NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Set(Preset) and Reset
Type JK Type
Output Type Complementary
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 100 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Negative Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 21 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-SO
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number 74F112
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)