FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
N74F139D,623
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: N74F139D,623
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8376
  • Bulk purchase price:
  • Description: Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SO
Parameters
Manufacturer NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Decoder/Demultiplexer
Circuit 1 x 2:4
Independent Circuits 2
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)