FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
N74F259N,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: N74F259N,602
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2799
  • Bulk purchase price:
  • Description: D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-DIP
Parameters
Manufacturer NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Logic Type D-Type, Addressable
Circuit 1:8
Output Type Standard
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits 1
Delay Time - Propagation 5ns
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)