Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
N74F5074D,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: N74F5074D,602
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4386
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element D-Type 1 Bit Positive Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Manufacturer NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Set(Preset) and Reset
Type D-Type
Output Type Complementary
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 120 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 15mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 30 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SO
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number 74F5074
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 57
Flip Flop 2 Element D-Type 1 Bit Positive Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)