Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
N74F574N,602
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: N74F574N,602
  • Package: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5446
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Manufacturer NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Standard
Type D-Type
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Clock Frequency 180 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 7.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 65 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 20-DIP
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 74F574
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 18
Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-DIP (0.300", 7.62mm)